در زمینه یادگیری زبان نکات فراوانی گفته شده است ولی آنچه در اینجا می­خوانید بیشتر به ما کمک می­کند تا با روحیه و انگیزه بیشتری یادگیری زبان انگلیسی خود را دنبال کنیم. نکاتی که در ادامه می­خوانید توسط افراد چند زبانه مطرح جهانی بیان شده­اند. شما می­توانید از این نکات به عنوان عاملی برای انگیزه بیشتر در یادگیری خود بهره ببرید.

زبان را با ورزش مقایسه کنید.

یادگیری زبان مثل یادگیری ورزش می­ماند. تمام قوانین را یاد می­گیریم، ولی باید به لحظه ای برسیم که همه چیز خود به خود انجام شود. نکته حائز اهمیت در این مقایسه کلیدی ارزش استمرار و تمرین مناسب روزانه است. یک ورزشکار طبق یک برنامه مشخص که مربی به او می­دهد مدام شرایط بدنی خود را بهبود می­دهد تا بر نقاط ضعف خود فائق بیاید. یادگیری زبان خارجی هم برنامه جذاب و استمرار در تمرین روزانه می­خواهد.

تکرار نکنید! به یاد بیاورید!

تکرار اضافه یا overlearning باعث یادگیری خوب برای حافظه نمی­شود. (مثل مطالب روزهای امتحان) در یادگیری زبان ما برای یک روز و دو روز یاد نمی­گیریم بلکه می­خواهیم برای ده­ها سال یاد بگیریم. مطالبی که در دوره آموزش زبان انگلیسی یاد می­گیریم قرار است در هنگام شنیدن به یاد بیاوریم، در هنگام صحبت کردن استفاده کنیم، در زمان خواندن متون به یاد آوریم و در زمان نگارش استفاده کنیم. بنابراین بهتر است بجای تکرار مطالب جدید در زبان انگلیسی، آن مطلب را چندین بار سعی کنیم به یاد بیاوریم. پنج دقیقه آزمون به اندازه بیست دقیقه مطالعه موثر است.

فقط اگر لذت می­برید ادامه بدهید.

تمرینات روزانه فرسایشی شما را از لذت بردن و ادامه دادن منصرف می­کند. ما به Daily self-esteem booster نیاز داریم. یادگیری زبان در هر روز باید بتواند شوق و رغبتی در ما ایجاد کند که روز بعد با علاقه به سراغ آن برویم. اگر در حال یادگیری و تمرین زبان انگلیسی هستیم و لذت نمی­بریم، بهتر است کار را متوقف کنیم و از یک مدرس مجرب زبان انگلیسی برای برنامه­ریزی کمک بگیریم. ما در این وضعیت می­توانیم بهترین یادگیری را تجربه کنیم. برنامه ناموفق زبان­آموزی خود را ادامه ندهیم و راه جدیدی انتخاب کنیم.

عادت ایجاد کنید.

شما نیاز به ایجاد عادت زبان­آموزی دارید. افرادی که موفق شده­اند در مدت کوتاهی چندین زبان خارجی را یاد بگیرند توانسته­اند عادت زبان­آموزی را در خود ایجاد کنند. عادت یادگیری زبان یعنی بتوانیم در برنامه روزانه خود زمان محدودی را به یادگیری، مرور، لذت بردن و تمرین زبان انگلیسی اختصاص بدهیم. سپس این برنامه محدود را با شوق و رغبت ادامه بدهیم و هرگاه احساس پیشرفت نداشتیم برنامه روزانه را تغییر دهیم تا بهترین نتیجه را به دست بیاوریم.

تلفظ مهم است.

وقتی تلفظ لغتی که بلد هستید با تلفظ اصلی متفاوت است شما یک broken word دارید. نوشتن کلمه را بلد هستید. معنی آن را می­دانید. ولی زمانی که می­شنوید باید تلفظ صحیح را با تلفظ اشتباه تطبیق بدهید و از سوی دیگر هنگامی که آن را به کار می­برید بتوانید کلمه صحیح را به گوش شنونده خود برسانید تا درک مطلب راحت­تری نسبت به صحبت­های شما داشته باشد.

شما بچه نیستید.

بچه­ها در کودکی قدرت ماورای بشری برای یادگیری اصوات دارند. ورودی کودکان برای زبان مادری چند ده هزار ساعت است یعنی چند ده هزار ساعت آن زبان را می­شنوند. ولی ورودی یک بزرگسال برای زبان خارجی نهایتا چند صد ساعت است. شش سال، روزی دوازده تا شانزده ساعت برای کودکان ورودی وجود دارد. ضمنا، کودکان نگران یادگیری نیستند و از اشتباه کردن هراسی ندارند وگوش­های فوق­العاده­ای دارند. وقتی ما این واقعیت­ها را می­دانیم می­توانیم برداشت صحیح­تری نسبت به توانایی­های خود پیدا کنیم و از سوی دیگر می­توانیم هوشمندانه از کودکان الگوبرداری کنیم. ترس از اشتباه نداشته باشیم. نگرانی­های خود را با روش­های مختلف کاهش بدهیم و میزان ورودی زبان خارجی خود را افزایش چشمگیری بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

TCP-Telegram